sobota, 8 września 2012

Polski szpej przyszłości? Pokaz Bumar Żołnierz na MSPO

Na targach MSPO 2012 w Kielcach Bumar, dywizja Żołnierz, pokazał zaprojektowany przez siebie sprzęt wyposażenia indywidualnego żołnierza w akcji - czyli podczas pokazu prowadzonego przez żołnierzy WAT (Wojskowej Akademii Technicznej).Za jakość materiału przepraszam, ale niestety nie było warunków w tłumie i masie kamerzystów, a sam nagrywałem dość przypadkowo, bez planu.

Co pokazano?
Najważniejsze oprócz typowego już dziś sprzętu hi-tec (optyka, wizjery, opancerzenie etc.) była możliwość podglądania sytuacji na statycznej mapie z lotu ptaka z naniesionymi w czasie rzeczywistym pozycjami żołnierzy oraz podglądami z ich kamer nagłownych. Sam pokaz przygotowywano przez tydzień i wypadł, moim zdaniem, bardzo przyzwoicie, choć doceniłem go dopiero oglądając materiał bo na miejscu nie widziałem absolutnie nic (kamerę umieściłem na długim pałąku i starałem się utrzymywać w kadrze sylwetki żołnierzy).

Dla mnie najciekawsza było złożenie się do strzału przy użyciu noktowizorów. Żołnierze nie celowali przez optykę na broni, zapewne korzystali z pomocy wskaźników laserowych, co pozwoliło im przybrać bardziej naturalne pozycje.

2 komentarze:

  1. Z tego co wiem, to sprzęt jest zaprojektowany przez zarówno Bumar jak i przez WAT.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sprzęt OK ale jak to w tak wysławianym Polskim Wojsku nic się nie liczy jak pokazanie się w jak najlepszym świetle... Osobiście znam to od środka. Taki sprzęt dostanie GROM, Formoza i komandosi z Lublińca. A pozostałe wojska mogą sobie o tym pomarzyć, chyba że sami sobie takowy zakupią co i tak w co poniektórych jednostkach WP będzie zakazane ubieranie na siebie takiego cuda...

    OdpowiedzUsuń

Wspiera nas:

 
Google