niedziela, 12 lutego 2012

Międzyteamowe Znaki Ręczne

Podręcznik Taktyki ASG stara się wspierać szerzenie wiedzy o taktyce w airsofcie i imprezach, gdzie tą taktykę można albo trenować, albo wykorzystać. Jednym z takich działań są Airsoftowe Warsztaty Taktyczne. W ich trakcie okazało się, że problemy pojawiają się już na najbardziej podstawowym poziomie. Jedną z takich napotkanych trudności jest brak jednego, uniwersalnego systemu znaków ręcznych, a w efekcie, problem z komunikacją niewerbalną.

W ramahch warsztatów postanowiliśmy zunifikować znaki ręczne i przy okazji pojawił się pomysł, że najlepszą metodą na udostępnienie takiego systemu byłoby nagranie krótkiego filmu instruktażowego. Po dwóch tygodniach pracy oto i on.Pokazany system bazuje na tym, co w roku 2006/2007 zostało pokazane airsoftowcom przez emerytowanego Majora US Army Rocco A. Spencera. Ilość znaków została radykalnie ograniczona. Każdy użytkownik może swobodnie dodawać kolejne znaki w ramach potrzeb, ale ideą spójności systemu jest to, by podstawa pozostała stała i niezmienna - czyli w efekcie zrozumiała dla osób spoza Waszego teamu.

Zapraszam wszystkich, którzy są otwarci na współpracę międzyteamową do używania tych znaków. Mam głęboką nadzieję, że z czasem przyniesie to korzyści wszystkim użytkownikom.

8 komentarzy:

 1. Wszystko cacy, znaki powszechnie uzywane.
  Jedyne "ale", to w czasie zarządzenia obrony okrężnej nastąpił mały bałagan jeden zaladowal sie w miejsce drugiego (na przodzie) a ostatni wygladal jak zagubiona owca (gdzie to ja mialem isc).
  Poza tym malym bledem tip-top.

  Franc

  OdpowiedzUsuń
 2. Racja. Później dokręciliśmy powtórkę już z dobrym ustawieniem, ale technicznie wyszła słabiej. Więc wychodząc z założenia, że to nie pokaz taktyki, a znaków, wrzuciłem tą 'chaotyczną' wersję. Na obronę chłopaków powiem, że wynikło to z tego, że uznali, że kaem powinien osłaniać dwunastą (kierunek marszu), a reszta starała się dopasować. Biorąc pod uwagę, że zrobili to na żywioł uważam, że tak nieźle im wyszło, choć mało filmowo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Same ustawienia pozorantów etc to mały problem: wiadomo,że czasem trzeba coś zrobic "filmowo". Prezentacja egzekucji znaków jest IMHO zrobiona bardzo dobrze. Całe sczescie w ogóle, że ten flm powstał bo Major namawiał nas do jego zrobienia kilka lat... Tak dobrze że sie komuś chciało. :) Jedyne do czego sie czepnę to do tego, że w pokazując w 1:46 znak "naprzód" de facto pokazujesz znak "naprzód ranger file". Znak "naprzód" pokazujesz w 1:58 raz jeszcze i tym razem jest prawidłowo. W gruncie rzeczy małe to ma znaczenie, ale żebys nie myślał, że ci nikt blogu uważnie nie przegląda :)
  Tato

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny filmik, uważam że bardzo dobre znaki zostały przedstawione i do tego w czytelny sposób.
  Jednak mam pewne zastrzeżenia dotyczące przekazywania znaków zmiany szyku, uważam że nie powinny być pokazywane przez wszystkich członków jednocześnie tylko na zasadzie domina. Moje zdanie jest takie z dwóch powodów:
  1)Na względnie małym obszarze kilka osób wykonuje prawie że synchronicznie ten sam ruch(nie wiem czy było to zamierzone działanie ale na filmie tak to wyglądało)
  2)Jeżeli nastąpi wykrycie poprzez przekazanie sygnału w taki sposób np. przez czujkę przeciwnika, to cała nasza drużyna zostaje za atakowana idąc z rozłożonymi rękoma i przez co czas jej reakcji zwiększa się, co może skutkować jeżeli nie wystrzelaniem całego teamu to na pewno poniesieniem ran. Jeżeli idziemy małą grupą to stwarza to wielki problem, ponieważ ranny nie może strzelać, ani chodzić, a ktoś musi się jeszcze nim zająć. Z dużą grupą operatorów staje on się mniejszy.
  Jeżeli ktoś się ze mną nie zgadza, to jestem otwarty na krytykę i jeżeli uświadomi mi jakiś najmniejszy błąd w moim toku myślenia to będę mu za to wdzięczny. :D
  Na zakończenie chciałem dodać że uważam takie filmiki za bardzo dobrą inicjatywę, przekładającą się na rozpowszechnienie i poprawę sytuacji w airsofcie. Przepraszam jeżeli popełniłem jakieś błędy gramatyczne.
  Pozdrawiam.
  DooK

  OdpowiedzUsuń
 5. Dook - twoje uwagi są jak najbardziej słuszne. Ten efekt wynikał z tego, że chłopaki wiedzieli, co mieli pokazać, panował mróz poniżej -10 stopni i nikt nie miał ochoty powtarzać scen w nieskończoność. Jedna, dwie powtórki i szliśmy dalej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za filmik, bardzo użyteczny. Poza terenem, przyda się też przy oglądaniu filmów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajny materiał- dzięki
  MILO

  OdpowiedzUsuń
 8. Zmusić chłopaków do treningu to dzisiaj sztuka, a zrobić materiał... to tylko Grey. Fajny instruktaż z podstaw i brawo, że na białym bo lepiej widać ;)
  Z mojej strony ukłon.
  Mycar

  OdpowiedzUsuń

Wspiera nas:

 
Google