czwartek, 23 grudnia 2010

Program edukacyjny dla komandosa

Od jakiegoś czasu coraz popularniejsze wśród airsoftowców jest szkolenie się pod okiem profesjonalnych instruktorów wywodzących się z jednostek specjalnych wojska, Policji, cywilnych instruktorów strzelectwa czy ratownictwa taktycznego. Do tego dochodzą szkolenia linowe, spadochronowe itd.

TVN Turbo zauważyło, że zainteresowanych tą tematyką jest coraz więcej i wyprodukowało właśnie emitowany program telewizyjny Rekrut.


Konwencja serialu to wyszkolenie grupy zajawkowiczów, w tym głównego bohatera, airsoftowca, Janka, w sposób przypominający wyszkolenie operatora wojskowych sił specjalnych.

Pierwsze dwa odcinki są już na youtube.com i zapraszam do zapoznania się z nimi poniżej. Będzie w nich mowa o strzelaniu i obsłudze broni krótkiej i pistoletów maszynowych oraz o ratownictwie taktycznym. To ostatnie na razie tylko zajawkowo.

Trzeba tu dodać, że w programie pokazano całkiem spory asortyment broni używanej przez oddziały specjalne, szczególnie MP5 z dołączonym tłumikiem (wg mnie zdecydowanie autentyczna broń SOF), Tavor czy MP9.

Na razie trudno ocenić sam program. Część strzelecka pokrywa się właściwie kropka w kropkę z tym, z czym się zetknąłem. Mnie w niej denerwuje tylko, że uczestnicy używają przestarzałych kabur materiałowych, co zresztą głównemu bohaterowi daje się we znaki. Kogoś mogą dziwić słowa Janka, że bardzo się zmęczył dniem na strzelnicy, ale wracając pamięcią do moich szkoleń 7 godzinnych z bronią palną - czułem się wymięty na wszystkie strony - tak jak i bohater, głównie psychicznie.

Dla kogoś kto nigdy na podobnym szkoleniu nie był - może będzie to nudne, bo gadania jest co nie miara. Ale tak już wyglądają materiały ze szkoleń. Pokazywanie setek powtórzeń byłoby jeszcze nudniejsze ;)
A sporo autentycznej wiedzy jednak można z programu wyciągnąć, za którą trzeba by zapłacić kilkaset złotych za dzień.


Niestety YT usunęło odcinek.Link do informacji o programie w TVN Turbo
http://www.tvnturbo.pl/program/2551/view

Informacje o serialu znalazłem dzięki:
http://koalicjapolnoc.pl

4 komentarze:

 1. Czekam na następne! Bardzo ciekawe szczególnie dotyczące taktyki czerwonej bo ciężko znaleźć o niej informacje...

  OdpowiedzUsuń
 2. nie ma to jak wojsko na wesoło... hihihi

  OdpowiedzUsuń
 3. To na końcu pierwszego odcinka zabrzmiało trochę .. ekhmm..
  Ogólnie ciekawe rzeczy mówią :)

  OdpowiedzUsuń
 4. szkolenie jest prowadzone przez naszafarma.org!!!

  OdpowiedzUsuń

Wspiera nas:

 
Google