piątek, 26 listopada 2010

Szkolenie podoficerskie

W środowisku airsoftowym dość dużym problemem jest dający się odczuć brak osób, które potrafią szerzący się chaos i zbliżającą się porażkę przekuć w sukces. Wystarczy tylko jedna osoba z wizją, która podejmie się dowodzenia całością, ale aby jej wizja zmieniła się w czyny potrzebny jest kręgosłup każdej armii - podoficerowie.Podoficer w airsofcie to osoba, która nie boi się narzucić otaczającym ją graczom narzucić swoją wolę i jest w stanie przeobrazić kilku strzelców w grupę, która realizuje konkretny cel.

Podoficer to jednocześnie osoba, która nie pragnie być najważniejsza i najmądrzejsza, nie jest typem primadonny, lecz potrafi zrozumieć oraz wykonać czyjś rozkaz. Jest spoiwem, które łączy wizję i zamysł dowódcy z działaniem poszczególnych graczy.

Brak podoficerów widać, gdy szturmujący zalegają pod ostrzałem i tracą impet. Wtedy zadaniem NCO (z ang. non commisioned officer) jest krzykiem i przykładem poderwać ludzi i poprowadzić szturm dalej.

Podczas obrony to podoficerowie sprawiają, że okopy to linia, a nie rozrzucone i nie komunikujące się ze sobą ogniska walki padające w sposób niekontrolowany. To też ci ludzie, którzy dają znak kolegom, że nadszedł czas na wycofanie na drugą linię obrony lub do kontrataku.

Inaczej niż dowódcy naczelni (commanders) zwykle wydający rozkazy na radiu podoficerowie cały czas są w ogniu walki i swoją czynną postawą wyciskają ze swoich grup maksimum możliwości.

Szkolenie podoficerskie


7-8 maja 2011 roku planowane jest szkolenie sygnowane przez Podręcznik Taktyki ASG poświęcone doskonaleniu umiejętności dowódczych i wiedzy podoficerskiej. Szkolenie przeznaczone jest dla dowódców zespołów airsoftowych.

Orientacyjnie cena dwudniowego szkolenia wahać się będzie pomiędzy 60 a 100 zł. Cena obejmować będzie nocleg i wyżywienie.

Same zajęcia będą po części teoretyczne, a po części (większej) z praktyki. Każdy podoficer na jakiś czas zostanie dowódcą czteroosobowego zespołu złożonego z innych uczestników szkolenia. W ten sposób będzie możliwa nieustanna wymiana doświadczeń i możliwość obserwacji kolegów przy pracy.

14 komentarzy:

 1. Jestem żywotnie zainteresowany takim szkoleniem.
  Będę z uwagą śledził informacje organizacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 2. To się może Sidi spotkamy ;)

  Schwarz

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo się tego zapowiada na 2011, zobaczymy co sie zrealizuje. Wstępnie również zainteresowany. Pozdrawiam, lup

  OdpowiedzUsuń
 4. Mówisz o tym Ramakowym na spółkę z Sylwestrem?

  OdpowiedzUsuń
 5. KDS jest w tym roku. :) Ale miałem na myśli m.in. oprócz "podoficerskiego" plany obu w/w oraz Strzelca i nasze wewnętrzne LOKu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Też bym był zainteresowany ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. osobiście ja i jeszcze 2 osoby odemnie są zainteresowane

  pozdrawiam rifraf

  OdpowiedzUsuń
 8. Grey-u nie mam pojęcia czy coś z tego jest na necie. Poważnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zainteresowany
  ! ! !
  XD

  OdpowiedzUsuń
 10. Również byłbym zainteresowany, ale niestety maj to napięty dla mnie termin - matura :?

  OdpowiedzUsuń
 11. powiedzcie gdzie mamy sie zapisywać i jesteśmy.
  W-wka jedzie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na razie jeszcze nie ma zapisów. Jak będą, będzie post.

  OdpowiedzUsuń
 13. kolejny zainteresowany ;-)

  OdpowiedzUsuń

Wspiera nas:

 
Google