czwartek, 26 listopada 2009

Ochrona VIPa - milsim na wiosnę

Godzina 11.00, Warszawa. Ruch uliczny powoli uspokaja się, w oddali słychać ryk syreny policyjnej odbijającej się echem od ścian blokowiska. W podwórko wjeżdża samochód i parkuje z tyłu, pod płotem. Wyskakuje z niego dwóch ludzi, ubranych zwyczajnie. Rozglądają się uważnie po okolicy, szczególnie zwracając uwagę na dach kompleksu garaży stojący w pobliżu. Zaczynają obchodzić powoli całe podwórko, spoglądają w okna i zakamarki. Porozumiewają się cały czas ze sobą, poprzez ukryte pod kurtkami radia. Przewody słuchawek zwisają im zza uszu. Obaj stanowią grupę rozpoznania.Wtem jeden ze zwiadowców zauważa ślad buta w wilgotnej ziemi na trawniku. Świeży ślad. Nachyla się i ostrożnie rozgarnia glebę. Ręka natrafia na kawałek papierowej rury. Mężczyzna od razu poznaje ładunek grochowy. Odsuwa się pospiesznie i rozgląda nieco nerwowo. Drugi sięga po telefon komórkowy. Wsiadają do samochodu i odjeżdżają.

W głośniku telefonu dźwięczy sygnał przez ułamek sekundy, po czym pada krótkie:
- Tak?
- Tu Czarny. Punkt Bravo jest spalony. Wykryliśmy ładunek wybuchowy. Opuściliśmy lokację. Zmierzajcie bezpośrednio do Charlie.
- Przyjąłem. Zmieniamy trasę. Zmierzamy bezpośrednio do Charlie. Bez odbioru.
Po rozłączeniu się dowódca rozpoznania łączy się z innym numerem.
- Grupa inżynieryjna? Punkt Bravo jest zaminowany. W trawniku znaleźliśmy ładunek grochowy.
- Przyjąłem. Jedziemy rozbroić. Ktoś jest na miejscu?
- Nie, jesteście sami.Na wiosnę w mazowieckim zostanie zorganizowany milsim miejski o tematyce "Ochrona VIPa w terenie bezpiecznym i niebezpiecznym przygranicznym" przez znanego i zasłużonego w środowisku Pythona. Celem milsima jest wykorzystanie wiedzy, jaką posiadły niektóre grupy airsoftowe na temat ochrony VIPa i technik konwojowania. Całość milsima będzie prawdopodobnie rozgrywać się na terenie aglomeracji warszawskiej, jednak punkty zwiększonego zagrożenia atakiem będą rozmieszczone w miejscach dostępnych dla gier airsofowych (choć ochrona będzie też przeprowadzana w rejonach, w których użycie broni asg będzie zabronione). Tak więc grupy CPP będą miały możliwość stosowania zarówno metod używanych w kraju jak i tych, które są stosowane w punktach zapalnych na świecie, takich jak Irak czy Afganistan.

W chwili obecnej przeprowadzono już nabór do grup CPP (bezpośredniej ochrony VIP) i trwa nabór do grup organizujących kordon zabezpieczający oraz grup wsparcia (np. paramadyczna czy saperska). W późniejszym czasie zapewne niejawnie zostaną wybrani członkowie grupy sprawdzającej szczelność ochrony. Milsim ma charakter ćwiczenia szkoleniowego, a nie walki, czyli grupa sprawdzająca ma za zadanie wystawić ochronę na próby, a nie wygrać (zabić / porwać VIPa) za wszelką cenę.

W obecnej chwili milsim nie ma jeszcze skończonej formy i jeszcze wiele w jego organizacji i zasadach może się zmienić, ale liczę, że będzie to coś nowego i dużo wnoszącego do nieco skostaniałej już formuły milsimów.

4 komentarze:

 1. Zapowiada się naprawdę fajnie. Może być nowa jakość w milsimach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Etap w mieście będzie ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 3. co to takiego: grupa saperska? znaczy że część graczy stanowi grupę saperów lokalnej policji, wezwanych do ewentualnego ładunku przez PP?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie zajmuję się organizacją tej imprezy, a powyższy post jest dywagacją na podstawie uzyskanych informacji. Ale tak, miałem na myśli właśnie taką grupę policyjną / Straży Granicznej / innej formacji należącej do aparatu władzy.

  OdpowiedzUsuń

Wspiera nas:

 
Google